بجنورد| استفاده از مصالح بی‌کیفیت ساختمانی با توجه به “گرانی مصالح” از نگرانی‌های جدی است

بجنورد| استفاده از مصالح بی‌کیفیت ساختمانی با توجه به "گرانی مصالح" از نگرانی‌های جدی است

اخبار مصالح ساختمانی به نقل از “خبرگزاری تسنیم” ، علی‌اکبر رمضانی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه حدود ۴۵ هزار مهندس ساختمان در کشور فعالیت دارند، اظهار داشت:

۴ هزار مهندس ساختمان در خراسان‌شمالی فعالیت دارند که حدود نیم درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان‌شمالی از افزایش ۵۰ درصدی مشارکت مردم در ساخت و ساز نسبت به سال گذشته در استان خبر داد و افزود:

اگر میانگین مدت زمان ایجاد هر ساختمان را دو سال در نظر بگیریم و در طول این ۲ سال حدود ۵۰۰ هزار مترمربع ساختمان توسط مردم ساخته شود و هر متر مربع ۸۰۰ هزار تومان ارزش ریالی داشته باشد، در طول ۲ سال ۸۰۰ میلیارد تومان توسط مردم در بخش ساخت‌و ساز سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی با بیان این مطلب که عمر مفید هر ساختمان در خراسان‌شمالی ۳۰ سال است، تصریح کرد:

یکی از مشکلات اساسی در حوزه صنعت ساختمان آموزش نامناسب دانشجویان در دانشگاه و عدم تعریف درست کارآموزی دانشجویان است.

انتظار مجموعه نظام مهندسی از دانشگاه‌ها این است که حداقل عمده مسائل مورد نیاز یک مهندس ساختمان به دانشجویان در دانشگاه‌ها آموزش داده شود.

رمضانی درباره قوانین و مقررات ملی ساختمان گفت:

یکی از افتخارات ایران وجود مقررات ملی ساختمان است که علاوه بر رعایت این مهم در حوزه‌های مسکونی، در بخش‌های دولتی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد چراکه مقررات ملی مبنای کار تمام پیمانکاران اعم از خصوصی و دولتی است.

فرهنگ‌سازی رعایت این ضوابط نیز برعهده آموزش و پرورش است چراکه باید این مسائل از همان دوران دبستان با دانش‌آموزان که مهندسان آینده هستند کار شود.

وی با اشاره به مشکلات این حوزه خاطرنشان کرد:

اگر ناظر مرحله‌ای به ناظر مقیم تبدیل شود بسیاری از مشکلات ساخت‌و‌ساز حل و فصل خواهد شد.

همچنین نگرانی و دغدغه مجموعه نظام مهندسی با توجه به قیمت بالای مصالح این است که شهروندان از مصالح مستعمل استفاده کنند که در این صورت خسارت های جبران‌ناپذیری رخ می‌دهد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی در پایان با اشاره به اینکه بیش از  ۵۵۰ مورد گزارش تخلف و عدم رعایت قوانین و ضوابط ساختمان‌ها در سال ۹۶ به شهرداری ارائه شد، افزود:

همچنین در سال ۹۶، ۶۱ مورد پرونده تخلف مهندسان ساختمان در خراسان‌شمالی داشتیم که بعضا به تعلیق پروانه مهندسی انجامید.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star