دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد گذر از سنتی به نوین

دبیرستان امام خمینی(ره) بروجرد گذر از سنتی به نوین

اخبار ساختمان به نقل از ایسنا:

با گسترش رفت و آمد بین ایران و فرنگ و تحصیل عده‌ای از ایرانیان در کشورهای مختلف اروپایی زمینه تأثیرپذیری از اروپا در بسیاری مسایل فراهم شد که از جمله می‌توان به جنبه‌های مختلف معماری،‌ هنری،‌ علمی و آموزشی اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، از این زمان به بعد ساختن مدارسی به سبک معماری غربی و شیوه‌های آموزشی و تدریس علوم جدید در بسیاری از مدارس ایران رواج یافت، این روند در دوره پهلوی و به علت تغییر و تحولاتی که در گرایش بیشتر به غرب و نیاز به تدریس علوم جدید در ایران به وجود آمد،‌ تشدید شد به ‎ طوری ‎ که مدارس بسیاری به شیوه غربی در ایران شکل گرفت.

از جمله بناهایی که در اوایل دوره پهلوی با تلفیقی از معماری سنتی ایران و سبک و سیاق اروپایی در شهر بروجرد ساخته شده، بنایی است معروف به دبیرستان پهلوی(امام خمینی فعلی)‌ که دارای وسعتی حدود ۱۴هزار مترمربع است و به ‎ عنوان نمونه شاخصی از معماری این دوره در شهر محسوب می‌شود.


بیشتر بدانید : لیست تولیدکنندگان درب ضد سرقت


 

این بنا شامل یک ساختمان دو طبقه به عنوان فضای آموزشی و کلاس ‎ های درس،‌ سالن آمفی تئاتر(اجتماعات) ‌و فضای وسیع حیاط است.

دبیرستان امام خمینی بروجرد از قدیمی‌ترین دبیرستان‌های کشور

به گزارش ایسنا، دبیرستان امام خمینی بروجرد از قدیمی‌ترین دبیرستان‌های کشور بوده و هم اکنون در حال تخریب است.

این تخریب‌ها از قبل بوده و بعد تخلیه شدن دبیرستان با شدت بیشتری به این بنا آسیب‌هایی وارد آمده است. از جمله تخریب‌ها بارش برف و باران و نفوذ آب به ساختمان اسن که هرساله آسیب‌هایی به بنا وارد می‌شود.

در این راستا برای احیا و بازسازی این دبیرستان از فارغ‎التحصیلان آن برای همفکری دعوت شده است تا مسئولین را همراهی کنند.

حفظ و حراست دبیرستان امام خمینی(ره) ضروری است

علی کورانی‌فر معاون استاندار لرستان در این‎باره، اظهار کرد: همایش فارغ‌التحصیلان دبیرستان امام خمینی(ره) ۱۵ شهریور سال‌جاری برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در این همایش فارغ‌التحصیلان داخلی و خارجی این دبیرستان و خیرین حضور خواهند داشت، افزود: دبیرستان امام خمینی(ره) جزو آثار تاریخی شهرستان بوده که حفظ و حراست از آن ضروری است.

دبیرستان امام خمینی(ره) میراث کهن شهر است

شهاب روزبهانی مدیر آموزش و پرورش بروجرد نیز در این‎باره گفت: این میراث کهن شهر بروجرد است که نماد حرکت آموزشی و فرهنگی سنتی به نوین در این شهر است.

وی افزود: این دبیرستان  با آنکه درسال ۱۳۷۷ ثبت ملی شده است اما حدود۱۰ سال است که به دلیل تخریب بخش‎هایی ازاین بنای تاریخی کارتدریس درآن انجام نمی‌شود.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد بیان کرد: این دبیرستان باید به همت فارغ‌التحصیلان، مردم، میراث فرهنگی، اداره ارشاد اسلامی واصحاب رسانه احیا و بازسازی شود.

روزبهانی با بیان اینکه دبیرستان امام خمینی(ره) نیازمند تصمیمات درست و صحیح است، ادامه داد: در خیلی از استان‌ها با این اماکن تاریخی فرصت شغلی ایجاد می‌کنند چرا بروجرد از این نعمت بی‌بهره باشد؟!

دبیرستان امام خمینی(ره) فضای گذر از آموزش سنتی به سمت نوین است

حجت الله یارمحمدی رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در این باره گفت: دبیرستان امام خمینی(ره) فضای گذر از آموزش سنتی به سمت نوین است.

وی افزود: این اثر ثبت آثار ملی شده و مرمت‌های در آن صورت گرفته است که باید برای احیای آن از خیرین مدرسه ساز کشور دعوت شود.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد خاطرنشان کرد: تاریخ بنای دبیرستان امام خمینی(ره) مربوط به ۱۳۱۵ ه. ق. بوده است که در سال ۱۳۷۷ با شماره ۲۰۷۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

سقف این بنا از قسمت شرقی به سرعت در حال ریخته شدن است

شمس معاون پژوهش آموزش و پرورش بروجرد نیز در این باره بیان کرد: دبیرخانه‎ای برای احیاء این بنا دردفتر معاونت پژوهش اداره آموزش و پرورش  تشکیل شده است.

وی افزود: سقف این بنا از قسمت شرقی به سرعت در حال ریخته شدن است و تخریب از آنجا شروع شده و حتما باید قبل از فصل بارندگی اقدامات جدی برای تعمیر این بنا صورت گیرد و در صورت ادامه خرابی سقف بنا، خطر ویرانی بنا جدی است.

معاون پژوهش آموزش و پرورش بروجرد تصریح کرد: برای مرمت این بنا به همت همگانی و اطلاع رسانی به فرهنگ دوستان و خیرین نیاز عاجل وجود دارد. چراکه این بنا به عنوان  اولین اداره آموزش و پرورش شهرستان و نخستین دبیرستان نوین شهر تاریخچه و هویت آمورشی این شهر است و ما باید به عنوان پاسداران فرهنگی این عصر در حفظ این بنای تاریخی برای آیندگان تمام تلاش خود را مصرف کنیم.

امید می‎رود با همفکری فارغ التحصیلان این دبیرستان در داخل و خارج کشور بتوان این بنای تاریخی را که جزء مدارس ماندگار کشوراست احیا، مرمت و بازسازی کرد و از این ظرفیت بسیار مهم در راستای توسعه صنعت گردشگری شهرستان استفاده کرد.

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star