رشد ۹۴ درصدی ارزش صادرات سنگ تزیینی در پنج سال

رشد 94 درصدی ارزش صادرات سنگ تزیینی در پنج سال

اخبار تجهیزات ساختمان به نقل از “ایران اکونومیست” ، بررسی  درباره داده های گمرک جمهوری اسلامی ایران روشن می کند در سال ۱۳۹۱ ارزش صادرات سنگ تزیینی و نما ۱۷۶ میلیون دلار بود که نسبت به سال پیش از آن ۱۰٫۸۹ درصد رشد داشت.

در این زمینه پارسال با دستیابی به صادرات ۳۴۱ میلیون دلاری نسبت به سال ۱۳۹۵ رشد ۲۴٫۴۵ درصدی رقم خورد.
میزان صادرات سال ۱۳۹۵ برابر با ۲۷۴ میلیون دلار بود که در مقایسه با سال ۱۳۹۴ از افزایش ۴۶٫۵۲ درصدی برخوردار شد.
ایران بین ۶ کشور شاخص تولیدکننده سنگ تزیینی و نما حرف هایی برای گفتن دارد اما از نظر صادرا،ت در میان ۲۰ کشور جای گرفته است.
شمار معادن فعال کشور برمبنای تازه ترین آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت بیش از سه هزار و ۳۰۰ معدن است که حدود ۲هزار معدن در دست تجهیز قرار دارد.
شمار معادن سنگ تزیینی کشور یک هزار و ۷۰۰ تا یک هزار و ۹۰۰ مورد برآورد شده که یک هزار و ۲۰۰ معدن فعال است.** چین شریک نخست سنگ تزیینی ایران
بر اساس آمارهای رسمی در سال ۱۳۹۶ چین ۴۹٫۸۵ درصد از کل صادرات ایران در بخش سنگ های تزیینی و نما را با رقم ۱۷۰ میلیون دلار به خود اختصاص داد و نخستین شریک تجاری ایران در این زمینه شد.
عراق با ۷۳ میلیون دلار، ترکیه با ۱۷ میلیون دلار، هند و ترکمنستان هریک با ۱۱ میلیون دلار در رده های بعدی جای گرفتند.
همچنین سایر کشورها در مجموع ۵۹ میلیون دلار سنگ از ایران وارد کردند که ۱۷٫۳ درصد از کل صادرات این بخش را دربرگرفت.** سهم ۰٫۲۳ درصدی ایران از تجارت ۱۷٫۱ میلیارد دلار سنگ تزیینی جهان
آمارهای منتشر شده در زمینه حجم تجارت جهانی بازار سنگ تزیینی در سال ۲۰۱۷ میلادی، رقم ۱۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار را نشان می دهد.
آمریکا با سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار واردات این بخش ۱۸٫۷ درصد از سهم جهانی را جذب کرد.
سهم چین نیز ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بود و ۱۵٫۷ درصد واردات سال گذشته میلادی را از آن خود ساخت.
ایران با کمتر از ۱۰ میلیون دلار، سهم ۰٫۲۳ درصدی در بازار جهانی سنگ داشت.

** چهار میلیارد تن ذخیره سنگ تزیینی
در زمینه میزان ذخیره سنگ تزیینی آمارهای رسمی منتشر نشده است.
داده های غیررسمی نیز مشخص نیست به اکتشاف های کدام دوره زمانی مربوط می شود اما رییس هیات مدیره انجمن سنگ ایران در این زمینه  گفت:

ذخیره معدنی این بخش بیش از چهار میلیارد تن برآورد می شود و چنانچه متوسط مصرف سالیانه ۱۰ میلیون تن باشد، حدود ۴۰۰ سال زمان برای مصرف این ذخایر نیاز است.
ابوالقاسم شفیعی یادآوری کرد:

آمارهای صادرات اعم از سنگ فرآوری شده و کار نشده سالیانه حدود ۴۰۰ میلیون دلار است اما توانمندی و قابلیت این بخش به مراتب بیشتر است.

** مشکلات و دغدغه های تولیدکنندگان
امروز یکی از مهمترین مشکلات صنعت سنگ تیئینی و نمای کشور موضوع فرسودگی و بازدهی پایین ماشین آلات است.
پیش از این اعلام شده بود ۶ هزار تا ۶۵۰۰ واحد سنگبری در کشور فعالیت دارند که نزدیک به ۵۰ درصد آنها در استان تهران دایر شده اند.
معضل فرسودگی و نبود تسهیلات لازم برای نوسازی ماشین آلات سبب عقب ماندگی از رقبای منطقه ای و واسپاری بازارهای صادراتی می شود.
تصمیم هجدهم اردیبهشت ماه آمریکا برای خروج از توافق هسته ای برجام و وضع تحریم های یکجانبه نیز مانعی برای بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی و تامین ماشین آلات مورد نیاز برای بهبود کیفیت تولید محسوب می شود.
این موضوع ها بارها در نشست های ستاد سنگ که در وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد مطرح شده است تا برای رفع آنها چاره اندیشی شود.
برآورد شده است با تامین منابع لازم در یک دوره پنج ساله ارزش صادرات سنگ تزیینی و نما به ۲ میلیارد دلار برسد اما این امر در صورت کمبود منابع جدید برای نوسازی ماشین آلات، دور از انتظار به نظر می رسد.

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star