رونق بازار مسکن خراسان‌جنوبی طی دو ماه اخیر

رونق بازار مسکن خراسان‌جنوبی طی دو ماه اخیر

اخبار ساختمان به نقل از “خبرگزاری ایسنا”، مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی گفت:

طی دو ماهه اخیر طبق بررسی‌های به عمل آمده بازار مسکن استان رونق گرفته است.

«جعفری» اظهار کرد: در بحث بررسی وضعیت بازار مسکن خراسان‌جنوبی اظهار کرد:

طبق بررسی‌ها و جلسات برگزار شده با مشاورین املاک به‌نظر می‌رسد در دو ماهه اخیر رونق در بازار مسکن به وجود آمده که آمار خرید و فروش واحدهای مسکونی و مرجعات مردمی به نوعی نشانگر این موضوع است.

وی افزود:

بازار مسکن در سال آینده به‌نظر می‌آید نسبت به قیمت‌های حال حاضر افزایش قیمت خاصی نخواهد داشت و وضعیت خرید و فروش و عرضه و تقاضا مطابق دو ماهه خیر در سال آینده نیز ادامه یابد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی ادامه داد:

مسکن یک کالای اقتصادی بوده که متأثر از نهادهای متفاوت و متنوعی است که نوسات اقتصادی و قیمتی هر یکی از این نهاده‌ها می‌تواند تأثیراتی را بر روی قیمت مسکن داشته باشد.

جعفری خاطرنشان کرد:

از طرفی مسکن نیز به‌عنوان یک کالای اقتصادی معرفی‌کننده این نهاده‌ها بوده که طبیعتاً می‌تواند در اقتصاد این نهاده‌ها که جزئی از اقتصاد کلان کشور بوده تأثیرگذار باشد.

وی تصریح کرد:

مردم استان همه آن‌ها توان لازم برای تهیه مسکن را ندارند و اساساً تهیه مسکن جزو کالاهای گران قیمت و هزینه‌بر است به گونه‌ای که عمد مردم با تسهیلات بانکی و اصطلاحاً از پس‌اندازهای آینده صاحب مسکن می‌شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد:

دولت برای اقشار آسیب‌پذیر مانند خانواده‌هایی با دو معلول، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی به‌عنوان افرادی که توان اقتصادی بسیار پایین دارند به‌صورت حمایتی عمل کرده و آن‌ها را صاحب مسکن می‌کند.

جعفری گفت:

توان خرید در آینده همانطور که بیان شد برای اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی از طریق پرداخت مبلغ کمکی به قیمت تمام شده مسکن بوده و برای سایر اقشار پرداخت تسهیلات بانکی است.

دولت ابزار قانونی برای نرخ اجاره‌بها ندارد

وی یادآور شد:

قیمت اجاره در بازار مسکن بر مبنای توافق موجر و مستأجر تعیین می‌شود و دولت فعلاً ابزار قانونی برای نرخ‌گذاری واحدهای اجاره‌ای ندارد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی یادآور شد:

منظور از سود بالای بانکی برای تسهیلات خرید و ساخت مسکن است که سود تسهیلات مذکور بالا نبوده و متعادل است.

جعفری افزود:

هرچه نرخ این سود پایین‌تر باشد استقبال سازندگان و مردم برای استفاده از آن بیشتر شده و در نتیجه تعداد واحدهای مسکونی تولید شده «عرضه»” افزایش یافته و تقاضا و قیمت متعادل‌تر می‌شود.

وی ادامه داد:

بدیهی است چنانچه نرخ سود تسهیلات مذکور بالا باشد رقبت سازندگان برای استفاده کاهش یافته و تولید مسکن کاهش می‌یابد و متقاضی باید توان مالی برای بازپرداخت تسهیلات و اقساط آن را داشته باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی تصریح کرد:

تسهیلات مسکن در قالب برنامه‌های مختلف مانند صندوق پس‌انداز، اوراق و جعاله توسط بانک مسکن پرداخت می‌شود.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star