رکوردزنی اوراق مسکن در اردیبهشت

رکوردزنی اوراق مسکن در اردیبهشت

اخبار ساختمان به نقل از “ایران اکونومیست” ، به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن ؛ بازار رسمی مبادله اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات بدون سپرده مسکن در فرابورس، به دنبال بازگشت رونق به معاملات مسکن روزهای گرمی را پشت سر می‌گذارد.

رونق مبادله اوراق مسکن به عنوان یکی از بازارهای بالادست بخش مسکن از سال گذشته مشهود بود اما از ابتدای امسال به نظر می‌رسد استفاده از تسهیلات از محل خرید اوراق مسکن با اقبال بیشتری روبرو شده است.

در فروردین ماه سال گذشته حدود ۵۷۲ هزار فقره اوراق به بهای میانگین ۷۰ هزار و ۸۸۰ تومان مبادله شد که این میزان در سال جاری با حدود ۲۳ درصد رشد به ۷۰۷ هزار فقره رسید.

در این میان قیمت اوراق نیز در فروردین امسال با وجود اقبال به خرید با افت روبرو شد طوری که به طور متوسط ۱۲٫۲ درصد از قیمت هر فقره اوراق در فروردین ۹۷ کاسته شد.

اگرچه بهای اوراق تسهیلات مسکن در سال جدید در پایین‌ترین سطح ممکن قرار داشت اما پس از دو ماه نوسان این قیمت قدری افزایش یافته است به این ترتیب که قیمت از حدود ۶۲ هزار تومان در ابتدای امسال به حدود ۶۵ هزار تومان در حال حاضر رسیده است.

اما حتی این قیمت نیز در مقایسه با میانگین قیمت اوراق در بهار سال گذشته بسیار کمتر است.

اردیبهشت امسال با ثبت بیش از ۱۹ هزار فقره معامله مسکن، یک ماه استثنایی در بازار مسکن از زمان پیش‌رونق تاکنون به شمار می‌آید.

به تناسب این حجم از معاملات، مبادله اوراق نیز روند افزایشی داشته است، طوری که بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار فقره اوراق مسکن در ماه میانی بهار مبادله شد که این میزان در مقایسه با سال گذشته حدود ۲۹ درصد رشد داشته است.

میانگین قیمت ۲۴ نماد اوراق تسه – اوراق بانک مسکن- که اکنون در فرابورس در حال مبادله است در اردیبهشت ۶۴ هزار و ۹۰۰ تومان بوده و در هفته اول خرداد نیز تقریبا در همین حدود حفظ شده است.

البته گزارش مبادله اوراق در هفت روز اول خرداد حاکی از این است که رشد مبادلات در مقایسه با مدت مشابه پارسال ادامه دارد.

امسال در هفت روز اول خرداد ۵۵۰ هزار و ۵۴۰ فقره اوراق مبادله شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۸ درصد رشد داشته است.

تقریبا در تمام روزهای معاملاتی این هفته از خرداد، تعداد اوراق مبادله شده بیش از ۱۰۰ هزار فقره بوده و در این میان تنها روز اول این ماه استثنا بوده است.

این حجم از مبادلات روزانه حتی از متوسط مبادله اوراق در روزهای مختلف اردیبهشت امسال نیز بیشتر است.

به نظر می‌رسد بخشی از تقاضای خرید اوراق که عمدتا متقاضیان بالقوه خرید مسکن در خرداد و تیرماه پیش‌رو هستند، با توجه به تعطیلات هفته دوم خرداد ماه تلاش کرده‌اند اوراق مورد نیاز خود را قبل از تعطیلات خریداری کنند و به همین خاطر میزان مبادله روزانه اوراق در خرداد، از اردیبهشت گرم بازار مسکن نیز پیشی گرفته است.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با توجه به مدیریت عرضه اوراق تسه از سوی بانک مسکن، نوسان قیمت این اوراق در هفته‌های پیش‌رو نیز حتی در صورتی که تنور معاملات مسکن گرم‌تر از وضعیت کنونی شود، از محدوده مورد انتظار فراتر نرود و حداکثر به متوسط قیمت اوراق در سال گذشته برسد.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star