صادرات سال جاری سیمان به بیش از ۱۵۹ میلیون دلار رسید

صادرات سال جاری سیمان به بیش از ۱۵۹ میلیون دلار رسید

اخبار مصالح ساختمان به نقل از “ایران اکونومیست”، برپایه جداول آماری گمرک ایران حاکی است، ارزش صادرات زنجیره سیمان در دوره مزبور نسبت به مدت مشابه پارسال افت یک درصدی دارد، اما از نظر وزنی بدون تفاوت است.
همچنین طی مدت یاد شده ۱۲ هزار و ۷۸۶ تن واردات زنجیره سیمان صورت گرفت که نسبت به سه ماهه نخست ۱۳۹۶ رشد ۱۰۶ درصدی را ثبت کرد.
ارزش واردات زنجیره سیمان در فصل بهار امسال به رقم ۸٫۳ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایشی به میزان ۱۳۱ درصد را نشان می دهد.

** عملکرد تولید سیمان و کلینکر ۱۲ ماهه ۹۶
آمارهای منتشر شده از سوی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان نیز نشان داد در دوره ۱۲ ماهه ۹۶ بالغ بر ۵۵ میلیون و ۱۹۲ هزار و ۲۰۰ تن سیمان تولید شد که در مقایسه با ۵۵ میلیون و ۲۶۵ هزار و ۲۱۹ تن سال ۹۵ تفاوت معناداری نداشت.
همچنین کلینکر در ۱۲ ماهه ۹۶ به میزان ۵۸ میلیون و ۱۱۰ هزار و ۲۰۰ تن تولید شد و نسبت به ۵۷ میلیون و ۶۹۶ هزار و ۱۶۷ تن عملکرد سال ۹۵ رشد یک درصدی را ثبت کرد .

** تحویل سیمان به بازار داخلی
گزارش آماری انجمن یاد شده حاکی است، سال گذشته میزان سیمان تحویلی به بازار داخلی به رقم ۴۸ میلیون و ۹۷۴ هزار و ۴۹۷ تن رسید و در مقایسه با ۴۷ میلیون و ۷۹۴ هزار و ۱۳۲ تن عملکرد سال ۹۵ رشد ۲٫۴۷ درصدی داشت.

** صادرات سیمان و کلینکر
مجموع صادرات سیمان و کلینکر در ۱۲ ماهه ۹۶ به استناد جداول آماری انجمن یاد شده به رقم ۱۲ میلیون ۱۳۴ هزار و ۳۹۸ تن رسید که نسبت به ۱۳ میلیون و ۳۷ هزار و ۳۵۸ تن عملکرد سال ۹۵ کاهش ۶٫۹۳ درصدی داشت.
سهم صادرات سیمان در سال گذشته ۶ میلیون و ۸۴ هزار و ۳۳۹ تن بود که در مقایسه با هفت میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۱۷ تن در سال ۹۵ افت ۱۶٫۷ درصدی را نشان می دهد.
همچنین صادرات کلینکر پارسال رقم ۶ میلیون و ۵۰ هزار و ۵۹ تن را نشان داد که نسبت به پنج میلیون و ۷۲۶ هزار و ۴۴۱ تن عملکرد ۹۵ افزایش ۵٫۷ درصدی را ثبت کرد.
تازه ترین رویداد در بخش سیمان اینکه «جعفر سرقینی» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از موافقت این وزارتخانه با افزایش ۱۲ درصدی قیمت سیمان خبر داد و گفت:

این افزایش بها برای ۲ سال اخیر (۹۶ و ۹۷) سالیانه ۶ درصد محاسبه و اجرایی شده است.
به گفته وی، این افزایش ۱۲ درصدی مشمول همه اقلام سیمان تولیدی می شود و مبنای عملکرد کارخانه های مربوطه است.
هفتم مردادماه نیز سیدمحمد اتابک رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اعلام کرد:

تغییر قیمت سیمان براساس اختیار تفویض شده وزارت صنعت، معدن و تجارت به این انجمن و با هماهنگی کامل صورت گرفت و موضوع به اطلاع سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز رسید.
سرقینی در این رابطه یادآور شد:

سال های گذشته قیمت سیمان در بازار ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزانتر از نرخ مصوب بود و این امر ناشی از فزونی عرضه نسبت به تقاضاست؛ بنابراین بازار سیمان چندان مشکلی نخواهد داشت.
کارشناسان صنعت سیمان میانگین مصرف سیمان به ازای هر مترمربع واحد مسکونی را ۲٫۵ تا چهار کیسه تخمین می زنند و برای ۱۰۰ مترمربع حدود ۴۰۰ کیسه سیمان نیاز داریم؛ برآورد می شود برای این کیسه های سیمان حدود چهار میلیون تومان هزینه شود بنابراین کمترین میزان هزینه در ساختمان سازی، مربوط به سیمان است.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star