صادرات سیمان و کلینکر ۱۷٫۳ درصد افزایش یافت

صادرات سیمان و کلینکر 17.3 درصد افزایش یافت

اخبار مصالح ساختمان به نقل از “ایران اکونومیست”، سید محمد اتابک  اظهارداشت:

مجموع صادرات سیمان و کلینکر در مدت مورد بررسی به رقم پنج میلیون و ۸۱۹ هزار و ۳۶۷ تن رسید، در حالی که در پنج ماه ابتدایی پارسال چهار میلیون و ۹۵۹ هزار و ۸۷۹ تن صادر شده بود.
وی اضافه کرد:

میزان صادرات سیمان در مدت یادشده بیش از ۲ میلیون و ۹۳۵ هزار و ۴۰۶ تن بود و در مقایسه با عملکرد دوره مشابه پارسال، رشد ۹ درصدی را نشان می دهد.
اتابک یادآور شد:

صادرات کلینکر نیز در این مدت به ۲ میلیون و ۸۸۳ هزار و ۹۶۰ تن رسید که نسبت به دوره مشابه پارسال با عملکرد ۲ میلیون و ۲۷۳ هزار و ۲۳ تن، رشد ۲۶٫۹ درصدی را ثبت کرد.
رییس این تشکل صنفی خاطرنشان ساخت:

بیش از ۲۰ کشور جهان در دوره پنج ماه امسال از قاره های آسیا، اروپا و آفریقا سیمان صادراتی ایران را جذب کردند که در بین آنها افغانستان و عراق به ترتیب با ۳۰ و ۲۶ درصد، به عنوان مشتریان اول و دوم بودند.
به گفته این فعال صنعت سیمان، در پنج ماهه امسال روسیه بیش از ۴۴٫۳ هزار تن سیمان ایران را خریداری کرد و قزاقستان و ازبکستان نیز در صف خریداران این مصالح ساختمانی جای گرفتند.
وی پیرامون خریداران کلینکر صادراتی نیز توضیح داد:

کشورهای بنگلادش و کویت به ترتیب با ۲۲ و ۲۱ درصد از کل صادرات ۲٫۸ میلیون تنی این ماده، بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند.
جداول آمار گمرک در دوره پنج ماه نخست امسال نشان می دهد هفت میلیون و ۵۳۹ هزار و ۴۲۸ تن زنجیره سیمان از کشورمان صادر شد که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد هشت درصدی دارد.
ارزش صادرات زنجیره سیمان در مدت یاد شده افزون بر ۲۷۰٫۴ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال هفت درصد رشد دارد.
همچنین در این مدت بیش از ۲۰٫۴ هزار تن زنجیره سیمان وارد کشور شد که نسبت به پنج ماه پارسال رشد ۲۳ درصدی را نشان می دهد.
ارزش واردات زنجیره سیمان در مدت مورد بررسی از مرز ۱۴٫۹ میلیون دلار گذشت که در مقایسه با پنج ماه نخست پارسال رشد ۲۶ درصدی را ثبت کرد.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star