لرستان| قفل بی‌تدبیری بر “سامان کاشی”؛ کارخانه بزرگ کشور در آستانه حراج

لرستان| قفل بی‌تدبیری بر "سامان کاشی"؛ کارخانه بزرگ کشور در آستانه حراج

اخبار تجهیزات ساختمان به نقل از “خبرگزاری تسنیم” ،  دومینوی تعطیلی کارخانه‌های استان لرستان و بیکاری کارگران قصه‌ای تلخ است که خیالی بر پایان آن نیست، با تعطیلی کارخانه‌ سامان کاشی و اخراج بیش از ۲۰۰ کارگر شاهد مرگ این کارخانه‌ در شهرستان بروجرد هستیم که روزگاری نه‌چندان دور از برندهای معتبر کشور و حتی خاورمیانه محسوب می‌شد.

نبود سرمایه در گردش، بدهی‌های سنگین بانکی و زیان دهی مالی روزانه به دلیل تعطیلی خطوط تولید، کارخانه سامان کاشی بروجرد را با بیش از ۲۴ سال فعالیت مستمر و مفید در تولید انواع کاشی و سرامیک با رکود مواجه کرد.

مشکلات سامان کاشی بروجرد از سال ۹۳ بسیار جدی‌تر شد تا جایی که مدیر کارخانه تصمیم به تعدیل نیروهای کارخانه گرفت و در بازه‌های زمانی مختلف کارگران را اخراج کرد.

اخراج کارگران سامان کاشی و معوقات ۲۰ ماهه آنها

کارگران این واحد تولیدی پس از بیکار شدن، بارها و بارها در اعتراض به عدم پرداخت معوقات حقوقی خود مقابل فرمانداری، دفتر امام‌جمعه و یا دفاتر مسئولان قضایی این شهرستان تجمع کرده و خواستار دریافت مطالبات ۲۰ ماهه خود بودند اما این اعتراضات نیز توفیقی در پرداخت معوقات آن‌ها نداشته و همین امر سبب شد این کارگران در آستانه عید نیز دستشان خالی و شرمنده خانواده خود باشند و راه حل را در تجمع مجدد مقابل بیت امام‌جمعه شهرستان بروجرد ببینند اما باز هم با دست خالی به منزل بازگشتند.

عبدالعلی گیوه کی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد

اظهار داشت:

این کارخانه ۱۸۰ کارگر داشته است که در حال حاضر کارگران این کارخانه به ۱۵ نفر رسیده است.

طلب ۷ میلیارد تومانی کارگران

وی افزود:

کارگران این کارخانه معوقاتی در حدود ۲۰ ماه دارند که برای دریافت معوقات خود اقدام کرده و رأی اداره کار صادرشده است که مجموع این آرا حدود هفت میلیارد تومان است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد عنوان کرد:

کارفرما از اجرای رأی خودداری می‌کند و اعتراض کارگران در مقابل بیت امام جمعه شهرستان به دلیل عدم اجرای رأی توسط مراجع قضایی است؛ رأی به اجرای احکام فرستاده‌شده ولی اجرای احکام رایزنی می‌کند که رأی به نحو دیگری اجرا شود تا کارخانه از بین نرود.

تلاش برای واگذاری کارخانه

گیوه کی تصریح کرد:

اگر بنا باشد تجهیزات کارخانه توقیف و فروخته شود کارخانه از بین می‌رود بنابراین قوه قضائیه می‌خواهد به شکلی عمل کند که کارگاه واگذار شود.

وی خاطرنشان کرد:

آرا اداره کار باید در قوه قضائیه اجرا شود ولی چون دستور توقیف اموال صادرشده است اگر از تجهیزات کارخانه فروخته شود کارخانه از بین می‌رود و تلاش قوه قضائیه بر این است که کارگران همکاری کنند کارخانه واگذار و مطالبات کارگران پرداخت شود.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد گفت:

از طرفی مدیرعامل پای‌کار نمی‌آید و همکاری نمی‌کند و به هر شکلی که وقت می‌دهیم مطالبات کارگران را پرداخت نمی‌کند و به بن‌بست بدی برخورده‌ایم.

اعتراض کارگران به عدم اجرای رأی

وی بابیان اینکه حدود ۶۰ کارگر به این عدم اجرای رأی اعتراض دارند اظهار داشت:

تاکنون کسی متقاضی نشده تا کارخانه واگذار شود، اگر کارگران دو ماه همکاری کنند احتمال دارد این مشکل برطرف شود.

حمیدرضا بوالحسنی رئیس دادگستری بروجرد در مورد وضعیت کارخانه “سامان کاشی” بروجرد اظهار داشت:

احیا کارخانه سامان کاشی بروجرد بر عهده متولیان وادارات مربوطه است و کارگران بیکار شده این کارخانه تمایل بازگشت به کار در کارخانه دارند اما همتی از سوی مدیرعامل کارخانه سامانه کاشی واداراتی که متولی کار هستند برای راه‌اندازی مجدد این کارخانه دیده نمی‌شود.

وی به همکاری کارگران اخراج شده در مورد معوقات خود و نبودن اراده از سوی مسئولان کارخانه سامان کاشی اشاره کرد و افزود:

کارگران در این مدت همکاری کامل را داشته‌اند و اکنون درخواست مطالبات قانونی خود را دارند که ما موظف به پیگیری مطالبات این کارگران هستیم.

تمایل کارگران برای بازگشت به کار

رئیس دادگستری بروجرد عنوان کرد:

اگر مسئولان کارخانه سامان کاشی را راه‌اندازی کنند کارگران اخراج شده تمایل دارند به کار برگردند و حتی معوقات آن‌ها بعداً پرداخت شود؛ البته کارگرانی که بازنشسته شده‌اند خواهان پرداخت حق‌وحقوق خود هستند.

وی در پاسخ به اینکه آیا برای پرداخت حق‌وحقوق کارگران، کارخانه “سامان کاشی” به فروش می‌رسد؟ بیان کرد:

اگر مدیرعامل کارخانه وادارات مربوطه واقعاً قصد راه‌اندازی این کارخانه را داشته باشند کارگران نیز همکاری کامل درزمینهٔ معوقات خود می‌کنند ولی اگر اراده و تصمیمی از سوی مسئولان مربوطه وجود نداشته باشد کارگران حق‌وحقوق خود را می‌خواهند و باید پرداخت شود که ما موظف به پیگیری و اجرای این مطالبه کارگران هستیم.

علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد نیز در مورد مشکلات سامان کاشی بروجرد اظهار داشت:

راه‌حل مشکلات تحصن و دست از کار کشیدن نیست، ولی متأسفانه کارخانه سامان کاشی به این درد گرفتار شد و کارگران به‌جای اینکه برای حل مشکلات کمک کنند، از این روش‌ها استفاده کردند که منجر شد سامان کاشی علی‌رغم اینکه برندی ملی بود و یکی از بهترین‌ها در سطح کشور محسوب می‌شد دچار مشکل شود.

سامان کاشی و کاشی جم نیازمند احیا

وی افزود:

کاشی جم نیز علی‌رغم اینکه مشکلات سامان کاشی را نداشت ولی چون سهامداران اصلی این واحد درجاهای دیگر بدهی داشتند سیستم بانکی کار این کارخانه را نیز متوقف کرد که هر دو این واحدها نیازمند احیا جدی هستند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:

با توجه به بدهی انباشته و مسدودی که اضافه به بدهی‌ها می‌شود بدون تغییر اساسی در مدیریت، این واحدها نمی‌تواند احیا شود.

وی بابیان اینکه مدیریت نقش بسیار مهمی در چرخه اقتصادی کشور دارد تصریح کرد:

جلسات متعددی در معاونت اقتصادی وزارت کشور برگزارشده که سامان کاشی یکی از واحدهایی بوده که چندین جلسه برای آن تشکیل شد و جز پروژه‌هایی است که لیست آن برای رئیس‌جمهور ارسال‌شده است.

فروش تجهیزات کارخانه مسکنی خطرناک

بروجردی بیان کرد:

سامان کاشی دچار معضل جدی است و اگر دولت یک  کمک اساسی از طریق سیستم بانکی به سامان کاشی انجام ندهد مشکلات نه‌فقط ادامه پیدا خواهد کرد بلکه این کارخانه وضعیت بدتری پیدا می‌کند.

وی گفت:

روشی که متأسفانه حکم قضایی نیز برای آن صادر می‌شود که  کارخانه به حراج گذاشته شود روشی کاملاً غیرمنطقی و ضد منافع مردم بروجرد است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی به فروش محصولات کارخانه اشاره و خاطرنشان کرد:

اینکه تجهیزات کارخانه را برای اینکه تبدیل به پول کنند به فروش برسانند فقط مسکن خطرناکی است چون باقیمت بسیار نازلی این تجهیزات را خریداری می‌کنند و اگر تجهیزات جایگزین شود نیازمند چندین برابر سرمایه است  که درنهایت هم به کارگرانی که انتظار دارند برگردند و هم به راه‌اندازی مجدد این واحد ضرر خواهد زد.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star