مالیات؛ عامل تعطیلی بزرگترین کارخانه کاشی منطقه ترشیز

مالیات؛ عامل تعطیلی بزرگترین کارخانه کاشی منطقه ترشیز

اخبار تجهیزات ساختمان به نقل از “خبرگزاری ایسنا”، مدیرعامل کارخانه کاشی شهرستان کاشمر گفت:

فشارهای مالیاتی بزرگترین کارخانه کاشی منطقه را به تعطیلی کشاند.

محمد خیاط با بیان این‌که هرچند شرایط کارخانه سودده نیست اما اداره امور مالیاتی برای سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ هر ساله ۸۰۰ تا۹۰۰ میلیون تومان مالیات قطعی صادر کرده است، افزود:

متاسفانه اداره امور مالیاتی هیچ کدام از مستندات ما را قبول نکرده است، و اکنون برای فاز جدیدی که راه‌اندازی شد به دنبال سرمایه در گردش هستیم.

این مدیرعامل کارخانه کاشی در شهرستان کاشمر اظهار کرد:

هرچند از یک سال قبل به دنبال وام هستم اما چون شرکت ماده ۱۴۱ یعنی زیان ده معرفی شده هیچ بانکی همکاری نمی‌کند.


بیشتر بدانید:فرآیند تولید کاشی و کاربرد آن


وی با بیان این‌که ماده ۱۴۱ یعنی این‌که زیان انباشته بیش از نیمی از ارزش شرکت بوده و شرکت ورشکسته است، اظهار کرد:

از سویی بانک به خاطر این ورشکستگی وام نمیدهد و از سویی اداره امور مالیاتی مستندات ما را قبول نمیکند و  برای یک سال ۹۰۰ میلیون تومان مالیات قطعی اعلام کرده است.

خیاط با اشاره به این که این مالیات می‌شود ۲۵ درصد یعنی این‌که کارخانه کاشی باید در هر سال سه میلیارد تومان سوددهی داشته باشد، افزود:

با این وضعیت نمی‌شود ادامه داد.

وی تاکید کرد:

با وجود این‌که یک سال است که به دنبال وام ۵ میلیارد تومانی با بهره ۱۸درصد هستیم اما به خاطر این‌که می‌گویند زیان ده هستم وام نمی‌دهند و از سویی اداره امور مالیاتی دارایی این‌گونه مالیات اعلام می‌کند.

این مدیرعامل کارخانه کاشی در کاشمر  با اعلام این‌که بیش از ۶۲۰ نفر کارگر به صورت مستقیم در مجموعه کارخانه کاشی فعالیت دارند که بیمه هم هستند، افزود: کارخانه کاشی بزرگترین شرکت منطقه است.

بیکاری بیش از ۲۵۰۰ خانوار برای شهر ۹۰ هزار نفری یک فاجعه است

وی با بیان این‌که به جز این تعداد کارگر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر هم به طور غیر مستقیم مشغول به کار هستند، گفت:

بیکاری بیش از ۲۵۰۰ خانوار برای شهر ۹۰ هزار نفری یک فاجعه است.

خیاط سرمایه در گردش را از مهم‌ترین مشکلات موجود دانست و افزود:

سهامدار جدید کارخانه کاشی بیش از ۲۲ میلیارد تومان در این سه سال برای فاز جدید سرمایه‌گذاری کرده است.

وی با اشاره به این‌که با این سرمایه گذاری ظرفیت کارخانه به ۷٫۵ میلیون متر افزایش یافته است، گفت:

با وجود آغاز به کار این فاز که تمامی ماشین آلات با زحمات شبانه روزی نصب شده است اما برای تامین مواد اولیه هنوز نتوانسته‌ایم اعتباری جذب کنیم.

این مدیرعامل کارخانه کاشی کاشمر با اشاره به این‌که از زمان تعویض سهامدار که سازمان گسترش بوده و فروش کارخانه به بخش خصوصی براساس اصل ۴۴ حدود ۲۲ میلیارد تومان آورده سهامدار جدید بوده است، افزود:

با راه اندازی این فاز ظرفیت روزانه از ۱۰ هزار متر تولید به ۲۲ هزار متر مربع افزایش می‌یابد.

وی گفت:

با این فاز قادر به تولید محصولات جدید از جمله تولید کاشی با ابعاد جدید همانند یک متر در یک متر هستیم و هم‌چنین ۱۳ هزار متر سالن پولیش ساخته شده است.

خیاط با اعلام این‌که با این سرمایه گذاری تعداد کارگر از ۲۹۰ نفر به ۶۰۰ نفر افزایش یافته است، افزود:

در این سال‌ها حتی ریالی نتوانسته‌ایم اعتبار جذب کنیم و تنها به لطف یکی از صندوق‌های قرض‌الحسنه شهرستان توانسته‌ایم تعدادی از ماشین‌های کارخانه را خریداری کنیم، و بانک‌ها هیچ مساعدتی نداشتند.

وی با بیان این‌که از مسئولان انتظار داریم برای رفع این مشکلات ما را یاری کنند، عنوان کرد:

با وجود این‌که اعتقاد دارم مالیات شیرازه وجودی هر کشوری است اما اکنون گرفتن مالیات از این کارخانه به نحو کاملا غیر منطقی توسط اداره امور مالیاتی انجام می‌شود.

این مدیرعامل کارخانه کاشی در کاشمر با اشاره به این‌که در شهری که تولید کننده با این شرایط سخت کار می‌کند رفتار اداره دارایی کاملا غیرمنطقی است، افزود:

با توجه به شرایط رکود بازار نیازمند نقدینگی جهت سرمایه در گردش هستیم.

وی با اشاره به این‌که با تلاش‌های انجام شده محصولات کارخانه کاشی را به کشورهای اروپایی صادر می‌کنیم، از صادرات به بلغارستان، انگلستان، شمال آفریقا و هم‌چنین نمونه‌هایی برای کره خبر داد و گفت:

تمامی این کارها به تنهایی انجام شده است.

خیاط با بیان این‌که متاسفانه سازمان‌های دولتی مساعدت‌شان به این کارخانه بسیار کم است، میانگین سنی پرسنل کارخانه کاشی را ۳۰ سال اعلام کرد و گفت:

این بدین معنی است ماهیانه ۲۰۰ میلیون تومانی که به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود فقط برای سازمان درآمد محسوب می‎شود، چرا که چندین سال زمان می‌برد تا نیروهای کارخانه بازنشسته شوند.

حاکی است  این کارخانه کاشی در کاشمر به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد صنعتی منطقه در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را با تولید سالانه ۳٫۵ میلیون مترمربع سرامیک آغاز و در شهریورماه امسال نیز با بهره‌برداری از فاز دوم ظرفیت تولید را به بیش از ۱۱ میلیون مترمربع انواع کاشی و سرامیک افزایش داد، به‌طوری‌که قبل از این تعطیلی ۵۵۰ نفر به‌طور مستقیم در سه شیفت کاری در این کارخانه مشغول بودند.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star