مالیات ۱۰ درصدی، ترمزی برای ساخت و ساز است

مالیات 10 درصد ترمز ساخت و ساز

اخبار ساختمان به نقل از ایسنا ؛

رییس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان با اشاره به ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم و اخذ ۱۰ درصد مالیات از انبوه‌سازان گفت:

اجرای این قانون در شرایط رکود بازار مسکن نتیجه خوبی نخواهد داشت، زیرا ناخواسته ۱۰ درصد به هزینه‌های ساخت و ساز اضافه می‌شود.

رسول جهانگیری  در خصوص اخذ ۱۰ درصد مالیات از انبوه سازان اظهار کرد:

در حال حاضر این موضوع را هیئت دولت تصویب کرده و قرار است به زودی اجرایی شود.

وی افزود:

اگر در حین کار و فعالیت برای فردی ارزش افزوده‌ای ایجاد می‌شود، پرداخت مالیات آن به نفع دولت است، زیرا باید بنای اقتصاد کشور بر اساس دریافت مالیات‌ گذاشته شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان تصریح کرد:

اما در حال حاضر دولت به صورت یک‌باره بر ارزش افزوده‌ بخش ساخت و ساز ۱۰ درصد مالیات وضع کرده و این درصد هزینه‌ای است که به مصرف کننده تحمیل می‌شود و بخش ساخت و ساز را دچار شوک می‌کند.

جهانگیری اضافه کرد:

اگر بازار مکسن رونق داشته باشد و این هزینه را بر آن تحمیل کنیم، هم‌چنان بازار کشش دریافت مالیات را دارد، ولی با این وضعیت رکود بازار مسکن و ساخت و ساز، بازار کشش پرداخت این مالیات را ندارد.

وی با بیان اینکه اگر بازار مسکن رونق پیدا کند، می‌تواند مشاغل بسیاری را سرو سامان دهد، خاطر نشان کرد:

رونق بازار مسکن و ساخت و ساز، رونق اقتصادی به دنبال دارد، اما شروع دریافت مالیات ۱۰ درصدی از انبوه سازان در شرایط فعلی منجر به تشدید رکود در این بازار می‌شود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان گفت:

وقتی ساختمانی به قصد فروش ساخته می‌شود و  قرار است ۱۰ درصد ارزش افزوده‌ای که ایجاد شده است را سازنده پرداخت کند، این هزینه خود به خود از جیب مصرف کننده می‌رود و اگر از جیب مصرف کننده هم نباشد به هزینه‌های سازنده تحمیل خواهد شد که تحمیل هزینه جدید بر دیگر هزینه‌های سازنده عملا بر ساخت و ساز تاثیر می‌گذارد.

جهانگیری با بیان اینکه دولت باید اول سیاست‌ها و سیستم‌های تکمیلی و تشویقی برای رونق بازار مسکن ایجاد می‌کرد، اظهار کرد:

بازار مسکن جذابیت بالایی دارد و همه اقشار مخاطب این بخش هستند و عرضه و تقاضا در بازار مسکن بالا است و افراد در این بخش حاضر به سرمایه گذاری هستند، بنابراین دولت پس از ایجاد رونق در این بازار، باید بحث مالیات را مطرح می‌کرد.

وی ادامه داد:

اگر دولت فاصله یک الی دو ساله‌ای را برای اجرای ماده ۷۷ قانون مالیات‌های مستقیم در نظر می‌گرفت و پس از رکود بازار، وارد این موضوع می‌شد اثر بیشتری داشت، اما در حال حاضر گره‌ای از بازار مسکن باز نمی‌کند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان با بیان اینکه گرفتن مالیات در دوران رکود بازار چندان اثری ندارد، اضافه کرد:

قانون مالیات‌های مستقیم شرح وظایف را در ماده ۷۷ مشخص کرده است و دولت تصمیم گیرنده است که آیا این قانون برای اجرا کامل و جامع است و یا نیاز به آیین نامه اجرایی دارد؟

جهانگیری با بیان اینکه اجرای این قانون در شرایط رکود بازار مسکن نتیجه خوبی نخواهد داشت، گفت:

اجرای این قانون بر روی بخش ساخت و ساز تاثیر منفی دارد و ناخواسته ۱۰ درصد به هزینه‌های ساخت و ساز اضافه می‌شود و برای رونق این بخش ترمز ایجاد می‌کند.

بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی طبق ماده ۷۷ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم، درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان در حیطه قوانین مربوط به مالیات بر درآمد بوده و در شهرهای بالای ۱۰۰هزار نفر جمعیت مالیات علی الحساب ۱۰درصدی از اشخاص حقیقی اخذ خواهد شد.

بر این اساس شمول مقررات این ماده در خصوص ساخت و فروش ساختمان توسط اشخاص حقیقی منوط به آن است که بیش از سه سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آن نگذشته باشد. هم‌چنین در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، علاوه بر مالیات نقل و انتقال در مورد اشخاص حقیقی مالیات علی الحساب ۱۰درصدی ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال نیز اخذ خواهد شد.

 

 

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star