بیش از ۸۰ درصد مقررات ملی ساختمان مربوط به بتن و فولاد در کشور رعایت می‌شود

بیش از ۸۰ درصد مقررات ملی ساختمان مربوط به بتن و فولاد

اخبار مصالح ساختمان به نقل از “خبرگزاری تسنیم”، حامد مانی‌فر صبح امروز در نشست منطقه ۳ کشوری دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان‌های خراسان جنوبی اظهار داشت:

برای رفع مشکلات ساخت و ساز تنها آیین نامه‌ای که وجود  دارد آیین نامه کنترل ساختمان است که تدوین شده است.

وی با بیان اینکه شهر بیرجند آینه تمام نمای تمدن و فرهنگ کشور است افزود:

وجود بناهای تاریخی در خراسان جنوبی نشان از پیشینه ارزشمند این استان است و معماری و شهرسازی بی‌بدیل و برخورد گذشتگان با اقلیم سخت نشان از مهارت والای این مردم است.


بیشتر بدانید:مواد تشکیل دهنده بتن


مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت:

در مباحثی مانند نگهداری ساختمان‌ها و آتش سوزی‌ها شاهد بی‌دقتی و کم توجهی هستیم که متولیان حوزه  ساخت و ساز باید نظارت و دقت بیشتری داشته باشند.

مانی‌فر با بیان اینکه زمین لرزه کرمانشاه نشان داد که در اجرای بسیاری از مباحث ۲۲ گانه مقررات دچار مشکل هستیم افزود:

متاسقفانه در شرایطی به سر می‌بریم که کسی متولی حوزه  ساخت نیست و یا  خود  را مسئول و مقصر تخریب‌ها و اشکالات فنی ساختمان نمی‌داند.

وی بیان کرد:

براساس آیین نامه، ساختمان باید دارای ناظر، طراح، نظام بازرسی و پیمانکار باشد تا کیفیت کار را تضمین کنند که نظام بازرسی ساختمان در آیین نامه بر عهده شهرداری‌ها گذاشته شده و پیمانکار هم باید سلامت ساختمان را تضمین کند که آیین نامه کنترل ساختمان چاره بهبود ساخت و ساز امروز بوده و این آیین نامه تنها راه چاره برای رعایت مقررات مالی ساختمان در کشور است.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت:

بیش از ۸۰ درصد مقررات ملی ساختمان در مباحث مربوط به بتن و فولاد رعایت می‌شود و زلزله‌های اخیر که در کشور رخ می‌دهد چیز جدیدی نیست چون در گذشته‌های دور هم وجود داشته اما این تجربیات هیچ وقت برای ما درس نمی‌شود تا از آنها بهره‌برداری داشته باشیم.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star