نقش کیفیت مصالح در فضاهای معماری

نقش کیفیت مصالح در فضاهای معماری

اخبار صنعت ساختمان به نقل از آنا:

سمینار «متریال: رفتار و فرم» به همت کانون معماران معاصر، مؤسسه فرهنگی روشان روز و انجمن سنگ ایران به عنوان رویداد جانبی نمایشگاه سنگ­های تزئینی در نمایشگاه بین­المللی تهران برگزار شد.

به گزارش گروه فرهنگی آنا از روابط‌عمومی همایش، در این همایش سام تهرانچی، معمار و طرّاح پروژه­های باغ کتاب تهران؛ با اشاره به نقش کیفیت مصالح در فضاهای معماری گفت: کیفیت فضا و کیفیت مصالح، تفکیک­پذیر نیستند.

تهرانچی افزود: بسیار مهم است که بدانیم هر مصالحی چه قابلیت‌­ها، امکانات و توانمندی­هایی دارند و نباید به خاطر سهولت در استفاده از یک متریال، قابلیت­ها، امکانات و توانمندی­های سایر مصالح نادیده گرفته شود.

طراح پروژه­ی باغ کتاب تهران گفت: یکی از تبحرهای معماران و یکی از ویژگی­های معماری، استفاده از مصالح به عنوان یک کل و ایجاد کیفیت فضایی توسط خصوصیات متریال­ها است.

در ادامه سمینار مهراد مه­نیا، معمار و مدرس دوره­های ساخت دیجیتال؛ با اشاره به ساخت اولین ابزارها از سنگ، گفت: سنگ یکی از اوّلین عناصری است که در تمدّن بشری تأثیر داشت است.

وی از علم استیوتومی نام برد و گفت: این علم، به بررسی این مسئله می­پردازد که پوسته­ی سنگی چطور به اجزای کوچک­تر تقسیم شود که هم قابل ساخت باشد و هم این اجزای کوچک­تر بتوانند نیرو را به نحو درستی منتقل کنند.

مه­نیا افزود: در گذشته معمارانی مانند گائودی- معمار فقید اسپانیایی- برای استخراج فرم بهینه از متریال سنگ، مدل­های فیزیکی تولید می­کردند، اما در دوره­ی معاصر، مراحل طراحی، تحلیل و ساخت به سادگی توسط کامپیوتر انجام می­گیرد.

مه نیا در ادامه گفت: امروزه به دلیل دقت و قابلیت­های بیشتر ابزارها که توسط نرم­افزار و کامپیوتر کنترل می­شوند، تحلیل­های سازه­ای پیچیده­تر و در نتیجه تولید فرم­های پیچیده­تر ممکن شده و معماری و تحلیل سازه همزمان با هم اتفاق می­افتند که منجر به بهینه­سازی فرم معماری می­شود.

محمّدرضا نیکبخت، معمار و مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور زندیگان؛ ضمن مروری بر تکنیک­ها و بافت­های مختلف سنگ­های موجود و رایج در بازار، گفت: سنگ فقط ترکیب یک سری مواد معدنی نیست. مصالح فارغ از مادیتشان قابلیت­هایی در خود دارند. مصالح، بار حافظه دارند، بدین معنی که برای افراد معنی خاصی دارند و چیزهایی را تداعی می­کنند.

هومن طالبی، مدیر آکادمیک مدرسه­ی معماری Caai؛ در این سمینار گفت: ارتباط نزدیک بین صنعت و معماری، امکانات و فرصت­های جدیدی را ایجاد می­کند که می­تواند خیلی مهیّج باشد.

طالبی گفت: ارتباط معماری و تفکّر معماری با متریال از دو جنبه جالب است: فکر کردن به متریال و فکر کردن با متریال.

طالبی با بیان این که وجه دوم که فکر کردن با متریال است مهم­تر و جالب­تر است، گفت: در وجه اول امکان تغییر متریال بدون تغییر پروژه و کانسپت اصلی وجود دارد. در این وجه، متریال لایه­ای است که به پروژه اضافه می­شود و کیفیت­هایی را به پروژه اضافه می­کند. درواقع در این وجه، متریال یک ارزش افزوده به معماری اضافه می­کند.

مدیر علمی مدرسه­ی معماری Caai در ادامه گفت: من می­خواهم درباره­ی نوع دیگری از نگاه به متریال صحبت کنم، آن هم فکر کردن به معماری به واسطه­ی متریال است. در این حالت دریچه­های متفاوت و جدیدی به روی معماران و حتّی فعالان صنعت گشوده می­شود. در این وجه معماران با کشف امکانات و ویژگی­ها و توانمندی­های متریال، بدون هیچ پیش­فرض معمارانه­ای، متریال را نقطه­ی شروع معماری در نظر می­گیرند و ایده و کانسپت اصلی پروژه بر اساس نوع متریال و ویژگی­های مربوط به آن شکل می­گیرد.

گفتنی است در این سمینار علیرضا تغابنی ، معمار برجسته ی ایرانی و طراح پروژه­ی خانه شریفی­ها؛ منوچهر سیدمرتضوی، معمار ایرانی مقیم آلمان و طراح چند پروژه ی معماری بین المللی نیز با معرفی نقش متریال در پروژه های معماری به سخنرانی پرداختند.

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star