گلایه آهن‌فروشان از بازار بی‌مشتری

 

گلایه آهن‌فروشان از بازار بی‌مشتری

اخبار مصالح ساختمان به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، رییس اتحادیه دفاتر فروش آهن اصفهان با تاکید بر اینکه در حال حاضر فروشنده ها از رکود، بی مشتری و گرانی بازار گلایه دارند، گفت:

به دلیل اینکه قیمت ها متاثر از نرخ ارز افزایش یافته، اما در بازار آهن معامله چندانی صورت نمی گیرد.

اکبر شمشیری با بیان اینکه بازار آهن متاثر از رکود حاکم بر بازار و نوسانات شدید نرخ ارز است، اظهار کرد:

البته ماه رمضان نیز رکود حاکم بر بازار را بیشتر می کند.

وی با اشاره به اینکه رکود در بخش ساخت مسکن، خرید آپارتمان، مسکن و … موجب تشدید رکود در بازار آهن شده است، گفت:

به دلیل اینکه قیمت ها متاثر از نرخ ارز افزایش یافته، اما در بازار آهن معامله چندانی صورت نمی گیرد و اگر فردی برای ساخت و ساز خود نیاز فوری آهن و مشتقات آن داشته و یا پروانه ساخت وی در حال باطل شدن است، از بازار آهن مقداری جزئی خرید انجام می دهد.

رییس اتحادیه دفاتر فروش آهن اصفهان در پاسخ به این سوال که افزایش نرخ دلار چقدر بر بالارفتن قیمت آهن تاثیر گذاشته است، اظهار کرد: افزایش نرخ دلار تا حدودی مواد اولیه آهن را در بورس گران کرد و شمش آهن در زمان عرضه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومان بالا رفت که موجب بالا رفتن قیمت محصولات تولیدی از شمش همچون میلگرد، تیرآهن، نبشی و … شد.

وی با بیان اینکه حدود سه هفته پیش هر شمش آهن کیلویی ۲۳۰۰ تومان بود که با نوسانات نرخ ارز، به ۲۵۰۰ تومان افزایش یافت، تصریح کرد: در حال حاضر فروشنده ها از رکود، بی مشتری و گرانی بازار گلایه دارند.

شمشیری با اشاره به اینکه اولین فروش شمش آهن از کارخانه های تولیدی و قیمت آن در بورس انجام می شود، اظهار کرد:

اگر بازار دارای رونق باشد در بورس شاهد افزایش قیمت خواهیم بود و اگر بازار در شرایط رکود باشد، قیمت ها بدون تغییر باقی می ماند.

وی خاطرنشان کرد:

با توجه به شرایط بازار بعید است قیمت شمش آهن بیش از این افزایش یابد و در حال حاضر هر کیلو میلگرد ذوب آهن ۳۳۰۰ تومان، میلگرد متفرقه ۲۹۰۰ است که این بالاترین قیمت در چند سال گذشته است.

رییس اتحادیه دفاتر فروش آهن اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر واحدهای خرده فروشی آهن بیش از ۵۰ مورد نیست، گفت:

پیش از این حدود ۶۰۰ پروانه کسب در بخش فروش آهن از سوی اتحادیه صادر شده بود که اکنون به حدود ۲۵۰ واحد کاهش یافته است.

وی در خصوص دلایل کاهش واحدهای خرده فروشی آهن، اظهار کرد:

بسیاری از واحدها به دلیل مشکلات دارایی از کار خارج شده اند، از سوی دیگر رکود، گرانی، ناامنی بازار و مالیات بر ارزش افزوده موجب شده بسیاری از این شغل انصراف دهند و برخی دیگر سرمایه های خود را در بانک ها سپرده کرده اند.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star